Měšťanský pivovar v Poličce

Vloženo 30.3.2012 autor
Přišlo jaro a jako každý rok se začala plánovat exkurze do pivovaru. Při zimní schůzi bylo rozhodnuto, že se pojede do pivovaru v Poličce. Jedná se o malý pivovar, který vaří pivo především ve svém blízkém okolí, ale pracuje intenzivně na modernizaci aby mohl dodávat do vzdálenějších končit. Protože v pivovaru se neprovádí o víkendech ani v pátek, tak bylo zvoleno, že se pojede ve čtvrtek. Byl vybrán den 29.3.2012.


Již chvíli před odjezdem bylo jasno, že někteří lidé se nezúčastní. Odřekl Ráďa, pak Jeňa a nakonec i Viktor. Už to vypadlo, že se nás zúčastní hodně málo, ale byl to omyl. Jako obvykle se vyráželo z několika míst. Napajedláci jeli autem do Kroměříže, kde nechali auto a tak jsme se v nádražní hospůdce sešli nakonec skoro všichni. Lála, Pavel Navrátil, Laďa Zapletal, František Zapletal, Jirka Zapletal, Igor, Martin, Přema, Aleš Bílek a dva Lálovi kamarádi. Nakonec nás tedy bylo jedenáct. Vlakem jsem dojeli do Hulína a zde přesedli na rychlík. Ten nás zavezl až do České třebové. Zde jsme se rozdělili na několik táborů.
Někteří šli hledat kešky, a jiní si dali kávu, nebo pivo. Poté jsme se již lokálkou přesunuli do Svitav, kde jsme přeběhli do přípoje do Poličky. Za krátkou dobu jsme konečně stáli na nádraží v Poličce. Odtud jsme vyrazili přímým směrem k pivovaru. Tedy skoro přímým. Někteří z nás se vydali lovit další kešky. Cestou jsme luštili jednu multikeš a přitom hledali i tradiční keše. Posléze jsme došli k pivovaru. Po chvilkovém čekání se nás ujal místní že pivovar byl za komunistů odsouzen k záhubě a jen náhodou se ho podařilo zachránit. Současní majitelé postupně modernizují výrobu a tak je zde spojena stará technologie s novou. Přesto je pivovar velmi zajímavý a pivo, které tvoří je velmi chutné. Jako každý pivovar má svůj vlastní zdroj vody a svou receptury výroby piva. Pivo se vaří ve velmi starém kotli, který má velký vliv na kvalitu a chuť piva. Z
varny jsme se přesunuli do Spilky, kde na nás konečně dýchla vůně piva. Pak už jsme se přesunuli do sklepa k ležáckým tankům. Tady nás překvapili tím, že nám (11 lidí) přinesli ve třech korbelech 7,5l  vynikajícího nefiltrovaného piva. Všichni jsme mlaskali radostí ze skvělé chuti. Pivo bylo trochu studenější, ale to nevadilo. Jen jsme si ho museli vzít sebou na cestu. I s pivem jsme se přesunuli do stáčírny lahví. Jako obvykle jsme ji neviděli v chodu. Odtud jsme přešli do stáčírny sudů. Tato linka jela a tak nám zde doplnili do korbelů již filtrované pivo, které bylo taky skvělé, ale pivu chyběla plnost. Bylo čistší a působilo řidším dojmem. Pak už jsme se vyfotili společně u sudů a v obchůdku zakoupili suvenýry. Pak už jsem se vydali někam na jídlo.
Typická pivovarní hospůdka tu není a tak jsme se přesunuli na náměstí do hotelu Pivovar. Ne moc pěkné prostředí některé neoslovilo. Pivo jsme si dali a většina i jídlo. Pak jsme se přesunuli do krásné historické krčmy. Tady jsme pili až do odchodu na vlak. Bohužel jsme se z hospody v dešti vypravili každý jiným směrem a tak se stalo, že jeden z nás vlak nestihl. Naštěstí jsme se mu dovolali a tak se částečně autobusem a částečně taxíkem dostal za náma do České Třebové, kde jsme měli půlhodinové čekání na další vlak. Z tadyma už šlo vše hladce. Tak jsme se kolem osmé rozloučili v Hulíně a dále již pokračovalo jen několik z nás. Zapomněl jsem dodat, že jedna malá skupina odjela z Poličky již o hodinu dříve, protože se jim nechtělo čekat na další vlak. V Kroměříži se rozpadla i poslední skupina. Většina lidí šli domů a někteří ještě „na jedno“. Závěrem můžeme zhodnotit, že exkurze dopadla skvěle. Pivo bylo fantastické a nálada skvělá. Počasí nám také přálo, protože pršelo až na cestě zpět. Všichni se ve zdraví dostali domů a tak už teď můžeme říct, že se těšíme do dalšího pivovaru na podzim. Dalším pivovarem bude tolik diskutovaný pivovar Vyškov.

 

Komentáře uzavřeny.